Quo vadis | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Quo vadis

„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Dorota Blednicka

I.
Do Rzymu wraca Marek Winicjusz. W domu Aulusów poznaje zakładniczkę ligijską, Ligię – Kallinę i zakochuje się w niej. Z prośbą o radę, jak zdobyć dziewczynę zwraca się do Petroniusza. Arbitra elegancji potajemnie kocha niewolnica, Eunice.

Petroniusz obudził tego dnia się w południe. Poprzedni wieczór spędził na uczcie u Nerona, która do późna się przeciągnęła. Od pewnego czasu stan jego zdrowia pogarszał się i dopiero poranna kąpiel oraz masaże przywracały mu siły. Nieoczekiwanie odwiedził go Markus Winicjusz, który niedawno wrócił z Azji Mniejszej. Młodzieniec był synem jego starszej siostry. Petroniusz darzył go ogromną sympatią i przywiązaniem.

Po krótkiej rozmowie o wojnie i życiu na dworze Nerona, Marek wyznał, że zakochał się, a swą wybrankę odnalazł zaledwie kilka kilometrów od miasta. Nie wiedział, jak zdobyć przychylność dziewczyny i oczekiwał rady Petroniusza. Spędził kilkanaście dni w willi Aulusa Plaucjusza, po tym jak wybił sobie pod miastem rękę. Dopiero po jakimś czasie odkrył, że mieszka tam Ligia. Ujrzał ją myjącą się w fontannie pewnego dnia o świcie. Była tak zjawiskowo piękna, że od tamtej pory nie mógł o niej zapomnieć, choć widział ją zaledwie trzy razy. Stracił spokój i zainteresowanie innymi kobietami. Ligia była córką królewską i zakładniczką, która przed laty po zakończonej wojnie, została oddana na wychowanie Pomponii Grecynie. Markus wspomniał o śnie, w którym pojawił się bożek Mopsusa i zapowiedział, że w jego życiu nastąpi wielka przemiana przez miłość. Wiedział, że opiekunowie nie oddadzą mu przybranej córki, gdyż przywiązali się do niej jak do własnego dziecka. Petroniusz miał jednak nadzieję, że uda mu się wyjednać ich przychylność dla siostrzeńca.

Petroniusz, starszy i mniej atletyczny, był przystojniejszy od Winicjusza. Kobiety w Rzymie podziwiały go nie tylko za dar wymowy i wyrafinowany smak, który zyskał mu miano arbitra elegancji, ale również za urodę. Jedna z jego niewolnic, Eunice, skrycie go kochała.

II.
Winicjusz i Petroniusz udają się do domu Aulusa Plaucjusza. Marek mówi Ligii o miłości, lecz ona nie rozumie jego wyznania. Opiekun Ligii wyznaje, że ma zamiar z rodziną opuścić Rzym. Młodzieniec obawia się, że utraci w ten sposób ukochaną.

Po posiłku i krótkiej drzemce Winicjusz i Petroniusz wyruszyli w lektyce do domu Aulusa Plaucjusza. Elegant zastanawiał się, czy Ligia mogłaby porzucić opiekunów i zamieszkać u Marka. Postanowił zyskać poparcie Nerona, gdyby takie wyjście okazało się niemożliwe. Młodzieniec był przekonany, że dziewczyna nigdy na coś takiego się nie zgodzi. Na dzień przed opuszczeniem domu Aulusa, spotkał ją w ogrodzie. Rozmawiał z nią przez chwilę, a Ligia nakreśliła na piasku rybę, po czym spłoszona uciekła.


Znaleźli się na gwarnej ulicy i skręcili na Forum Romanum, gdzie gromadziły się tłumy próżniaczej ludności. Petroniusz był znany i lubiany za hojność, lecz nie zabiegał o uznanie. Wstąpił do księgarni i podarował siostrzeńcowi ozdobny rękopis Satyriconu, którego był autorem. Wydał dzieło anonimowo, bowiem od czasu, jak Neron zaczął pisać epos, wiersze całkowicie mu zbrzydły.

Niebawem znaleźli się przed willą Aulusa. Petroniusz wyznał, że dom Plaucjusza był uważany za dziwny. Jakiś czas temu podejrzewano Pomponię Grecynę o wyznawanie wiary w Chrystusa i sądzono ją sądem domowym. Z braku dowodów została jednak uniewinniona. W antrium powitał ich pan domu, wyraźnie zaskoczony nieoczekiwaną wizytą. Elegant, wyczuwając jego niechęć, podziękował za opiekę nad młodzieńcem. W oddali dostrzegli grających w piłkę małego Aulusa i Ligię. Mężczyźni przeszli do ogrodu, gdzie siedziała Pomponia Grecyna. Petroniusz znał kobietę i zawsze podziwiał jej smutną twarz o szlachetnych rysach. Po chwili podbiegł do nich syn Plaucjuszów, a za nim przyszła dziewczyna. Arbiter przyglądał się Ligii, przyznając w myślach, że jej uroda jest niezwykła.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45  On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteœ gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Mój pierwszy raz...

Szybki test:

Ligia ofiarowała Winicjuszowi krzyż zrobiony z gałązek:
a) lauru
b) bukszpanu
c) drzewka cytrusowego
d) winorośli
Rozwiązanie

Winicjusz po walce z Ursusem:
a) miał połamane zebra
b) miał złamana rękę i ranę na głowie
c) miał wybity bark i ranę na stopie
d) miał złamana noge i rane klatki piersiowej
Rozwiązanie

Chilon Chilonides sprzedał handlarzom niewolników rodzinę:
a) Ursusa
b) Glaukusa
c) Linusa
d) Krypsusa
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
Geneza „Quo vadis”
Streszczenie „Quo vadis” w pigułce
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Przemiana wewnętrzna Marka Winicjusza
Petroniusz – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Główne i poboczne wątki w „Quo vadis”
Motywy literackie w „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
Artyzm „Quo vadis”
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Przemiana wewnętrzna Chilona Chilonidesa
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Ciekawostki o Sienkiewiczu
O Sienkiewiczu powiedzieli…
„Quo vadis” – najważniejsze cytaty
Bibliografia

Tagi:
• Streszczenie Quo vadis • życiorys Sienkiewicza • Marek Winicjusz charakterystyka • Ligia charakterystyka • Quo vadis geneza utworu • Quo vadis czas i miejsce akcji