Krytyka literacka o „Quo vadis” ostatnidzwonek.pl
      Quo vadis | inne lektury | kontakt | polityka cookies |
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Quo vadis

Krytyka literacka o „Quo vadis”

Powieść z czasów antycznego Rzymu i początków wspólnoty chrześcijan, przyniosła Henrykowi Sienkiewiczowi światową sławę. To „dzieło życia”, jak sam o Quo vadis mówił autor, spotkało się ze skrajnie odmiennymi opiniami krytyków literackich. Mimo, że utwór przełożono na niemal wszystkie języki, kwestia jego wartości literackiej pozostaje nadal nierozstrzygnięta. W Polsce krytycy nie zajęli jednoznacznego stanowiska. W swej opinii skupiali się na walorach artystycznych, nie pozostali jednak obojętni na słabe strony powieści.

Pisarz i publicysta, Aleksander Świętochowski, w sposób umiarkowanie nieprzychylny wyraził się o Quo vadis, które „znalazło się na falach potężnego prądu, który dziś najszerszym łożyskiem płynie przez pola cywilizacji i który unoszonym przez się dziełom nadaje szczególne znaczenie”. Zarzucił Sienkiewiczowi między innymi tendencyjność i schematyczność. Twierdził, że autor stworzył powieść, która powieliła dawne schematy i sięgała do konserwatywnej tematyki.

Z kolei Piotr Chmielowski wydał umiarkowany i wyważony osąd. Docenił ascetyczne ukazanie świata chrześcijan i proces nawrócenia Winicjusza. Jego krytyka skupiła się głównie na nieciekawym opisie niektórych wydarzeń, między innymi: śmierci Petroniusza i przemianie Chilona Chilonidesa. Za duży minus utworu uważał także małą ilość wydarzeń historycznych: „Nie wydaje mi się, ażeby to było stroną dodatnią powieści historycznej, gdy wypadki i osoby dziejowe znikają albo zacierają się, ażeby ustąpić postaciom i zdarzeniom przez powieściopisarza wymyślonym”.

Motywy rzymskie w poezji polskiej
Motywy rzymskie można odnaleźć w następujących utworach:
· Którędy Teofila Lenartowicza
· Moriturus Leopolda Staffa
· Powrót prokonsula Zbigniewa Herberta

Entuzjastyczną ocenę Quo vadis wygłosił Ignacy Matuszewski, który uważał utwór Sienkiewicza za ponadprzeciętny na tle literatury światowej. Z przychylnością wypowiadał się o epickich zdolnościach autora, docenił między innymi ukazanie świata pogańskiego.


Na skrajnie odmiennym stanowisku stał Antoni Potocki, który uznał antyczną powieść Sienkiewicza za konwencjonalną i pełną przeciętnej dogmatyki. Zarzucił Quo vadis prostackie wręcz mówienie o sprawach ważnych i skomplikowanych. Ujęta w powieści tematyka filozoficzna i religijna była według niego ukazana w sposób niewystarczający i powierzchowny.

Istnieje jeszcze wiele przychylnych lub mniej przychylnych opinii na temat powieści antycznej autora Trylogii. Faktem jest to jednak, że dzieło zyskało światową poczytność, a cóż świadczy o wielkości dzieła, jak nie przychylność czytelnika?


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
Geneza „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Czas i miejsce akcji „Quo vadis”
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Streszczenie „Quo vadis” w pigułce
Przemiana wewnętrzna Marka Winicjusza
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Artyzm „Quo vadis”
Motywy literackie w „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
Główne i poboczne wątki w „Quo vadis”
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Petroniusz – charakterystyka postaci
Przemiana wewnętrzna Chilona Chilonidesa
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
„Quo vadis” – najważniejsze cytaty
O Sienkiewiczu powiedzieli…
Ciekawostki o Sienkiewiczu
Bibliografia

Tagi:
• Streszczenie Quo vadis • życiorys Sienkiewicza • Marek Winicjusz charakterystyka • Ligia charakterystyka • Quo vadis geneza utworu • Quo vadis czas i miejsce akcji
Partner serwisu: